A kozmológia kérdéseivel, már a görög milétoszi iskola is foglalkozott. A görögök bizonyos keretek között megengedték a szabad gondolkodást (spekulációt), és egy feltett kérdésre -fő vesztés terhe mellett, nem az volt a kötelező válasz: Azért van úgy, mert az istenek úgy akarják!
A milétoszi iskolát Thálész alapította, és már ő feltette a kérdést, miből jött létre a világ?! Bevezeti az „őselv” fogalmát, az ősanyagét, amiből minden keletkezett. Nála ez az „arché” a víz.
Anaximenész a levegő elemet helyezi előre, amiből sűrűsödéssel, ritkulással keletkezett a többi anyag. Ritkulással a tűz, sűrűsödéssel a víz és a levegő.
Az „arché” elv azután végig vonul a középkori misztikán. Hat a mai napig, és az álomfejtés analógiái között is jelentős helyet foglal el.
Miután kimutattuk az emberek késztetései között az őselemek jelenlétét, azt hogy min keresztül törekszik az egész megélésére, szemlélésére, vagy mi az alapja -öntudatlanul is,- tevékenységének, nagy biztonsággal megállapíthatjuk, hogy Bruegel eseti alapon és az egész kép jelentésmintázatába is beépítette az „arche” világmagyarázatot.